01 Haziran 2020 - 23:23 Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Rss / XML Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Güncel ERDEMLİ MÜFTÜLÜĞÜNDEN KALİTELİ VE HIZLI HAFIZ OLMA TEKNİKLERİ SEMİNERİ
ERDEMLİ MÜFTÜLÜĞÜNDEN KALİTELİ VE HIZLI HAFIZ OLMA TEKNİKLERİ SEMİNERİ
 
Ekleme Tarihi : 13-02-2014 - 10:09

Erdemli Müftülüğü tarafından düzenlenen seminerlerde On dokuz Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Hatice Şahin, isteyen herkesin programlı bir çalışma sonucu iki (2) ayda Kuran-ı Kerim'i ezberleyerek hafız olabileceğini söyledi.

Hatice Şahin, Limonlu Kız Kur’an Kursunda hafız adaylarına, Ulu Cami Konferans salonunda da Erdemli Müftülüğü Kur’an Kursu öğreticilerine yönelik düzenlenen konferansta Kur'ân'ı Kerim'i kısa sürede ezberlemek ve hıfzı uzun süreli devam ettirmek için kendisinin uygulamış olduğu yöntem hakkında bilgi verdi. Tavsiye ettiği yöntemin klasik sistemde de uygulanan yöntemle aynı olduğunu ancak sistematik olarak bunu daha da geliştirdiğini ifade eden Şahin, "Tavsiye ettiğim yöntem doğru uygulandığında hafızlık süresinin kısalması kendiliğinden oluşuyor" dedi.

Kendisinin klasik sistemle hafız olduğunu, geliştirdiği yöntemi uyguladığını ifade eden Şahin, Kendim de hafız olduğum için hafızlığımı unutma endişesiyle lisan eğitimi alırken hafızamı güçlendirmek için hafıza teknikleriyle ilgili çalışmalar yaptım ve çok faydasını gördüm. Öğrenme psikolojisinde bulunan bilgiyi depolama, gerektiğinde kullanma ve hafızayı güçlendirme gibi yöntemlerle Kur'an-ı Kerim'i ezberlemeyi kolaylaştırabilir miyim diye düşünüyordum. Geliştirdiğim teknikleri öğrencilerime uygulama imkânım oldu. Bu tekniğin geliştirilmesinde diyetisyenlerden de yardım aldım, öğrencilerin beslenme ve uyku düzenlerine özen gösterildiğini söyledi.’’

Şahin, geliştirdiği hafızlık programında ezber yapma metodunun doğru yapılmasının çok önemli olduğunu, ezber yapmayı kolaylaştırmak amacıyla, zihnin çalışma mekanizmasının dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Şahin, ana hatlarıyla 5 başlıkta topladığı yöntemi şöyle açıkladı:

1. Hafızlık sürecinin birinci dönem hafızlık hazırlık aşaması ve ikinci dönem hafızlık olmak üzere iki dönem halinde yapılması. Hangi dönemde ne yapılacağının ayrıntılı bir şekilde bu yöntemde belirtilmektedir.

2. Tekrarların yapılmasında bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Tekrarların gelişi güzel zamanlarda yapılması, ezberi korumaya yetmeyecektir.

3. Vakitlerin düzenlenmesi çok büyük bir önem arz etmektedir. Ezber koruma amacıyla yapılacak tekrar vakitlerinin hangileri olması gerektiği yeni yöntemde açıkça ayrıntılı bir şekilde belirtilmektedir.

4. Hafızlığın uzun süreli korunması ile ilgili bazı programlar verilmektedir.

5. Yöntemin başarılı olması için belirtilen hususlar dışında bazı unsurlar daha bulunmaktadır. Bunlar arasında nelerle beslenmek gerektiği, yemek öğünlerinin nasıl düzenleneceği, sosyal aktivitelerin nasıl ve ne şekilde yapılacağı, rehberlik dersleri ve bu derslerde işlenecek konular gibi hususlar bulunmaktadır.“

Kendisinin de hafız mezun ettiğini dile getiren Şahin, bu öğrencilerin 53 gün, 59 gün, 2.5 ay, 3 ay, 4 ay gibi kısa sürelerde hafızlıklarını tamamlayıp yüzde 95'inin Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yaptığı hafızlık sınavında başarılı olduğunu belirtti.

 

Günümüzde yapılması gereken en önemli şey Kur’ân hıfzının problemlerinin tespitidir. Bununla ilgili pek çok şey söylenebilir ancak en temel problemin hafızlığın süresinin şu anda 3 yıl olması, maratona benzeyen eğitim hayatı ve sınavların ardından çoğu kişinin ayırabileceği bir zaman dilimi değildir. Hafızlık yapma süresi kısaltılmadıkça bu sorunun çözülmesi şimdilik mümkün gözükmemektedir.

“Kısa süreli hafızlık” programı bu ve benzeri sorunlara çözüm olması amacıyla geliştirilmiştir. Burada kısaca bahsetmek gerekirse sistem, ezberin nasıl yapılabileceği ve nasıl korunabileceği sorularına cevap sunmaktadır. Bu iki unsur bizlerin hafızlıkta karşılaştığı temel sorunlardır.

Bu programın uygulanmasında, beslenmeden günlük programa kadar her detayın önemi vardır. Günlük düzenin içerisinde ders çalışma, teneffüs, beslenme (yemekler ve ara öğünler), kaylûle (sünnet olan öğle uykusu), sosyal faaliyetler dersi vb. unsurlar bulunmaktadır.

Kısa süreli hafızlık programına öğrenci seçiminde öğrencinin hafızlığa alınabilecek düzeyde yüzüne Kur’an-ı Kerim okuyuşu yeterlidir. Hafızlıkta aktif olarak kullanacağımız üç zekâ tipi öğrencide gelişmiş ise iki ya da üç ay gibi bir sürede hafız olabilir. Bunlardan ikisi gelişmiş ise 4-5 ayda, bir tanesi gelişmiş ise bir yıl gibi bir sürede hafız olabilir.

Hafızlık tekniği şöyle işliyor: Sûreler kolaydan zora doğru sıralanıyor. Daha sonra bir sayfa alınarak 3'e bölünüyor. Önce ilk 5 satır, daha sonra diğer satırlar 5'er 5'er ezberleniyor ve daha sonra birleştirilerek tekrar yapılıyor. Sonra ikinci sayfaya geçiliyor. Onun ezberinde de aynı metot izlenerek sayfa ezberleniyor. Sonra 1 ve 2. sayfa tekrar okunuyor ve bu silsile 10 sayfa boyunca devam ettiriliyor. Ezber 3 kişiye dinlettiriliyor. Doğruysa ikinci 10 sayfaya geçiliyor. Aynı sistemle ikinci 10 sayfa da ezberlendikten sonra ilk 10 sayfayla birleştirilerek okunuyor ve 4 kişiye dinlettiriliyor. Böylece 20 sayfa ezberlenmiş oluyor.

Sabah 05.00'te bir önceki gün yaptığı ezberi hocasına dinletiyor. Daha sonra yeni ezberleyeceği bölüme başlanıyor. Öğle uykusuna kadar 3 saat 45 dakikalık bir çalışma yapılıyor. 1 saatlik uykudan sonra tekrar çalışmaya geçiliyor. Akşam tekrarına kadar 4,5 saatlik bir çalışma yapılıyor. Daha sonra günlük tekrarını yapıp yatıyor. Bir sonraki günde bu silsile devam ediyor.

Hafızlık süresini 2 yıldan 2 aya indiren Hatice Şahin, süreyi bir aya indirmeyi hedefliyor. Artık hafızlık için okula ara vermeye gerek kalmadığını dile getiren Şahin, uyguladığı yöntemle toplumda hafızlığa yeniden özendirmeyi istiyor.


Etiketler ERDEMLİ - MÜFTÜLÜĞÜNDEN - KALİTELİ - VE - HIZLI - HAFIZ - OLMA - TEKNİKLERİ - SEMİNERİ -
FaceBook ta paylaş
13-02-2014 - 10:09
Güncel
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mersin'in % 57'si Mersin'li
Tollu, Kahraman Mehmetçik Yalnız Değildir
Erdemli’li Şehidini Dualarla Yolcu Etti
Baba Ben Şehit Olacağım
Umreci Adayları Ağlayarak Hava Alanından Döndüler
Çaldılar İnternetten Satarken Yakalandılar
Limonlu'da Bahçeler Yine Sular Altında
Sel Taşkınlarına Karşı Tedbirler Alındı
Erdemli Gençleri İçin Bir Araya Geldi
Okullara Kedi Evleri Erdemli Belediyesinden
Erdemli Nüfusu Bin 145 Kişi Arttı
Limon Ye Hastalıklardan Korun
Eşim Sanki Kapıdan İçeri Girecekmiş Gibi Geliyor
Elektirik Direkleri Aşırı Kardan Devrildi
Erdemli’li Hafız Mersin Birincisi
Erdemli Belediyesi AB Projesi Sona Erdi
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
   
HAVA DURUMU  
   
ANKET Tüm Anketler
 
 
PİYASA VERİLERİ  
 
Euro (€)
7,5716 - % 0.15
Dolar ($)
6,8105 - % -0.03
Altýn
380,859 - % 0.38
IMKB 100 ($)
107266 - % 1.65
 
BASINDA BUGÜN  
 
 
 
 
EN ÇOK OKUNAN HABERLER  
   
ARŞİV
 
 
 
  erdemligundem.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz