02 Haziran 2020 - 13:26 Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Rss / XML Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Köşelerden Yansıyanlar “Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!”
“Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!”
 
Ekleme Tarihi : 13-02-2014 - 14:44

Affetmek

 “Bir iyiliği açığa vurur veya gizler yahut bir kötülüğü affederseniz, bilin ki Allah da Affeden'dir, Güçlü Olan'dır.” (Nisa, 4/149)

 “Allahım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni bağışla!”(Tirmizi, Daavât 84)

Gün Kur’an-ı Kerim’de bildirilen ayetlerin sırrına mazhar olabilme vaktidir

Affetmek inananların vasfıdır. Bu vasıf Kur’n-ı Kerim’de övülmekte, Müminlerden af yolunun tutulması istenmektedir. Gün olur kardeşlerimizden aleyhimize zararları görebiliriz. Ancak daha büyük zararların önlenmesi noktasında gün affetme yolunu tutma vaktidir. Şimdi bu hususta Kur’an-ı kerim’de geçen üç ayeti sizinle paylaşmak isterim.

 “Onlar bollukta ve darlıkta sarfederler, öfkelerini yenerler, insanların kusurlarını affederler. Allah iyilik yapanları sever.” (Al-i İmran, 3/134)

 “İçinizde lütuf ve servet sahibi olanlar, yakınlarına, düşkünlere ve Allah yolunda hicret edenlere, vermemek için yemin etmesinler, affetsinler, geçsinler. Allah'ın sizi bağışlamasından hoşlanmaz mısınız? Allah bağışlayandır, merhametli olandır.” (Nur, 24/22)

 “Bir kötülüğün karşılığı, aynı şekilde bir kötülüktür. Ama kim affeder ve barışırsa, onun ecri Allah'a aittir. Doğrusu O, zulmedenleri sevmez.” (Şura, 42/40)

Gün Yusuf (a.s.) Olabilme Vaktidir. Gün olur, kardeşimiz bizi öldürmek isteyebilir. Gün olur, kardeşlerimizden en büyüğü olanı “öldürmeyelim, ama onu kuyuya atalım” diyebilir. Gün olur, kardeşlerimiz kuyuya atmakla kalmayıp, gömleğimize kan sürüp kurtların yediğini babamıza söyleyebilir. Gün olur, bizi sultan yapan Allah (c.c.) onları mağdur durumuna düşürebilir. Gün olur, en çok sevdiğimiz kardeşimize de bize de iftira atılabilir. Gün olur, buda kardeşi gibi hırsızdı damgası bize vurulmak istenebilir. Yapılan her türlü, kötülüğü rağmen, her türlü iftiraya rağmen, her türlü yanlış adımlara rağmen gün Hz. Yusuf olup şu ifadeleri söyleyebilme vaktidir.

Yusuf: “Bugün azarlanacak değilsiniz, Allah sizi bağışlar. O, merhametlilerin merhametlisidir.” dedi. (Yusuf, 12/92)

Gün Hz. Muhammed (s.a.s) Efendimizin Ahlakıyla Ahlaklanma Vaktidir. Sevgililer Sevgilisi, Örnekliliğin en güzeli Efendimiz (s.a.s), Mekke’de türlü türlü eziyetler gördü. Ashabı en acı işkencelerden geçirildi. Kimi şehit oldu. Kimileri yetim veya öksüz kaldı. Tüm Müslümanlar tecrit edildi. Muhasara altına alındı. Alış-verişler kesildi. Açlık hat safhaya çıktı. Müslümanlar sırtlarına taş bağladılar.

Gün hüzün günüdür. En güzel eş, Hz. Hatice (r.a.) vefat etmiş, Mekke’de Peygamberimiz (s.a.s)’in hamisi amcası Ebu Talib ölmüştür. Evlatlık Zeyd ile şimdi yolculuk vakti. Mekkeliler eğer ıslah olmayı kabul etmiyorlarsa şehir dışına çıkmak gerek. Hedef Taif. Taif’te bulunanlara İslam Dinini anlatma vaktidir. Ancak Taif ahalisi bu uyarıya kulak tıkar. Dinlememekle kalmazlar. Şehrin sokaklarına dizilir, Hz Peygamber (s.a.s) ile Hz. Zeyd’i taşlamaya başlarlar. Efendimiz ve evlatlığı zeyd yaralandı. Cebrail (a.s.) göründü. Taifte bulunanlara eğer Efendimiz müsaade ederse dağlarını başlarına geçireceği beyanatında bulununca; Af timsali Efendimiz (s.a.s) af yolunu seçti. “Allah’ım! Kavmimi bağışla, çünkü onlar bilmiyorlar.” dedi.

Gün Hicret günüdür. Tüm Müslümanlar Mekke’den Medine’ye hicrete zorlandığı gündür. Müslümanlar beldelerinden çıkarılmıştır artık. Evleri, toprakları geride kalmıştır Ashabın. Müslümanlar, hiçbir şeylerini alamadan başka memlekete hicret ettiler. Türlü türlü sınavlardan geçtiler. Bedir’de, Uhud’da, Hendek’te çarpıştılar. Canlarını feda ettiler. Ama gün geldi, çıkarıldıkları memleketleri, gözlerinin nurları Mekke’ye fetih müjdesiyle geri döndüler. Şimdi fetih zamanıydı. Nasr süresinde Yüce Yaratan, Müslümanların tavrını nasıl olması gerektiğini şöyle vurguluyor.

 “Allah'ın yardımı ve zafer günü gelip, insanların Allah'ın dinine akın akın girdiklerini görünce, Rabbini överek tesbih et; O'ndan bağışlama dile, çünkü O, tevbeleri daima kabul edendir.” (Nasr, 110/1-3)

Fethin sonunda, kendilerine her türlü eziyetleri gösterenlere karşı artık esaret günleri başlayabilirdi. Ancak “Âlemlere rahmet olarak gönderilen” En Sevgili, Habib-i Kibraya Efendimiz (s.a.s.), En Sevdiğinin Allah-u Teâlâ’nın (c.c.) yolunu, hamd, bağışlanma ve bağışlama yolunu tuttu.  Rabbinin fermanına bağlandı. O fermanda şöyle deniyordu.“Sen af yolunu tut, iyiliği emret ve cahillerden yüz çevir!” (Araf, 7/199)

Mekkelilere tıpkı Hz. Yusuf’un kardeşlerine dediği gibi seslendi.

“Tıpkı Yusuf Peygamber gibi ben de ‘Bugün size kınama yok. Allah sizi bağışlasın. O, merhametlilerin en merhametlisidir.’ diyorum. Gidebilirsiniz, hepiniz serbestsiniz” (İbn-i Hişâm, es-Sîre, II, 412.)

Mümin, Kardeşlerine Karşı Merhametlidir. İman etmemizin gerekliliği var. Müslüman olmamızın gerekliliği var. Tek değiliz. Tüm dünyada bulunan Müslümanlar bizlerin kardeşidir. Kardeşlik ise ancak merhamet ile oluşur ve gelişir. Tıpkı Ensar-Muhacir kardeşliğinde olduğu gibi.

Müslümanlar birbirlerine karşı merhamet beslemelidirler. Bu Yüce Rahman’ın bir emridir. Maide süresinde bizlere şöyle buyrulmaktadır.

 “Ey iman edenler! Sizden biriniz dinden dönerse, şunu iyi bilsin ki, Allah o şahsın yerine, kendisinin sevdiği ve kendisini seven insanlar getirir. Bunlar mü’minlere karşı alçak gönüllü, kâfirlere karşı zorlu kimselerdir.”  (Maide, 5,54)

Müslümanlar birbirlerine karşı beslemiş oldukları merhametlerinin bir gereğidir “Affedici” olmak. Affetmek merhamet etmenin tezahürüdür. Bağışlamanın olmadığı birlikteliğin adı merhamet olamaz. Bu sebeple Hz. Peygamber (s.a.s) üç günden fazla Müslümanların birbirlerine küsmesini (birbirlerini terk etmesini) haram olarak ifade buyurmuştur. Müslümanlar arası ilişkilerin nasıl olması gerektiğinin vurgulandığı hadiste şöyle buyrulmaktadır.

 “Birbirinize kin tutmayınız, hased etmeyiniz, sırt dönmeyiniz ve ilginizi kesmeyiniz. Ey Allah'ın kulları, kardeş olunuz. Bir müslümanın, din kardeşini üç günden fazla terk etmesi helâl değildir.” (Buhari, Edeb 57)

Affetmek kin tutmamaktır. Affetmek haset etmemektir. Affetmek, sırt dönmemektir. Affetmek, ilgiyi kesmemektir. Affetmek, kardeşlerimizi üç günden fazla terk etmemektir.

Gün Yüce Yaratanın Affediciliğini Hayatımıza Aktarma Vaktidir.

Müslümanlar namazda saflarını nasıl ki, sık ve düzgün tuttukları gibi sosyal hayatta, devletler arasında da aynı şekilde saflarını sık ve düzgün tutmalıdır. Çünkü safların sık ve düzgün tutulmamasından dolayı namazda nasıl müminlerin arasında şeytanlar dolaşıyorsa sosyal hayatta da safların sık ve düzgün tutulmamasından dolayı şeytanlar aramızda dolaşıyor.  Hem namazda hem de sosyal hayatta saflarımız sık ve düzgün olursa Rabbim gönlümüzü hoş edecek, bununla beraber saflarımızı bozarsak Allah nimetlerini bizlere lutfetmeyecek. Yeniden sizlere şu hadisi aktarmayı bir borç biliyorum.

 “Saflarınızı düz tutunuz. Omuzları bir hizaya getiriniz. Aralıkları kapayınız. Saf düzeni için elinizden tutup çeken kardeşlerinize yumuşak davranınız. Şeytanın girebileceği boşluklar bırakmayınız. Allah, safları bitişik tutanların gönlünü hoş eder. Safları bitişik tutmayanlara Allah nimetlerini lutfetmez.”

Saflarımızı sık tutmadık. Ruhumuz ağır yükler altına girmiştir. Affetmekle bu ağır yüklerimizden kurtulmuş olcağız.

Saflarımızı sık tutmadık. Aramıza soğuk rüzgârlar girmiştir. Affetmekle kışımızı bahara çevirmiş olacağız.

Saflarımızı sık tutmadık. Aramıza düşmanlık veya intikam girmiştir. Affetmekle dostluğumuza yeniden kavuşacağız.

Hangimizde hata yoktur. Hangimizde yanlışlık yoktur. Yaptığımız ilk yanlışlıkta hemen birbirimizden ayrılacaksak bu nasıl bir kardeşliktir. Şunu düşünün lütfen. Yaptığımız ilk yanlışlıkta Rabbimiz bizi dergâhından kovsaydı hangimiz O’na kul olabilirdik. Affedici olmak Yaratanın isminin tecellisini hayata aktarmak demektir. Affetmekle bu güzelliklerle bezenmiş olacağız.

Analar-babalar! Evlatlarınızı affedin. Evlatlar! Ananızı-babanızı affedin. Eşler! Birbirinizi affedin. Kardeşler! Kardeşlerinizi affedin.

“Allah, hiç kimseye güç yetireceğinden başkasını yüklemez. (Kişinin nefsinin) Kazandığı lehine, kazandırdıkları aleyhinedir. “Rabbimiz, unuttuklarımızdan veya yanıldıklarımızdan dolayı bizi sorumlu tutma. Rabbimiz, bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Rabbimiz, kendisine güç yetiremeyeceğimiz şeyi bize taşıtma. Bizi affet. Bizi bağışla. Bizi esirge, Sen bizim Mevlamızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.”  (Bakara,2/286)

Rabbim kardeşliğimizi daim eylesin. Rabbim kardeşleri birbirine ram eylesin. Rabbim bizi birbirimizden ayırmasın. Ümmet-i Muhammed’e sağlık, sıhhat, afiyet nasip eylesin. Zulüm altında inleyen kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Onların zulümlerini dindirsin. Bizlere de kardeşliliğimizin gereğini yerine getirme imkânını nasip eylesin.


Etiketler “Allahım! - Sen - çok - affedicisin - - affetmeyi - seversin. - Beni - bağışla!” -
FaceBook ta paylaş
13-02-2014 - 14:44
Köşelerden Yansıyanlar
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Yerel Seçim Neden Önemli?
Gaza Gelmek!
Süleyman Soylu Niye Hedefte
Gençliği Kurtarmak Mı İstiyorsunuz, Ailenizi Kurtarın
Birliğin Engelleri
Türkmenoğlu, Kandil Geceleri Fırsat Zamanıdır
Vekâlet yoluyla kurban kesilebilir mi? Kişinin bulunduğu şehir veya ülke dışında vekâletle kurban kestirmesinin hükmü nedir?
Kesilen kurbanın kanından alna sürülmesi dinimizde var mıdır?
Kurban kesen kasaba ücret vermek caiz midir? Kurban etinin bir kısmı veya derisi kesim ücreti olarak verilebilir mi?
Kurban kestikten sonra namaz kılmak gerekir mi?
Kurban keserken Allah’ın isminin anılmasının, besmele çekilmesinin hükmü nedir? Kesim sırasında hangi dualar okunabilir?
HAYRİ ERENAY: DİN ADAMI SİYASETİN ÜSTÜNDEDİR, DİN ADAMI SİYASETİN EĞİTİMİNİ VEREN ADAMDIR
HAYRİ ERENAY: ÇAKALLAR KENDİLERİNİ ASLAN ZANNETTİLER
HAYRİ ERENAY:BU CANİLER MİLLETİN 150 MİLYAR DOLARINI YURT DIŞINA KAÇIRDILAR
HAYRİ ERENAY: BAYRAMI KENDİ ADIMIZA DEĞİL İNSANLIK ADINA YAŞAYALIM
TARSUS MÜFTÜSÜ HAYRİ ERENAY HER GÜN BİR MAHALLEDE HALKA İFTARDA
HAYRİ ERENAY: İFTAR VAKTİ İYİLİK VAKTİDİR
ORUÇ VE RAMAZAN AYININ FAZİLETİ
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
   
HAVA DURUMU  
   
ANKET Tüm Anketler
 
 
PİYASA VERİLERİ  
 
Euro (€)
7,5638 - % -0.10
Dolar ($)
6,7676 - % -0.63
Altýn
378,240 - % -0.77
IMKB 100 ($)
108344 - % 1.00
 
BASINDA BUGÜN  
 
 
 
 
EN ÇOK OKUNAN HABERLER  
   
ARŞİV
 
 
 
  erdemligundem.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz