26 Ocak 2021 - 23:48 Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Rss / XML Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Ana Sayfa Limonlu- Kumkuyu Atık Su Arıtma Tesisinin Temeli Atıldı
Limonlu- Kumkuyu Atık Su Arıtma Tesisinin Temeli Atıldı
 
Ekleme Tarihi : 26-03-2017 - 11:56

Mersin Büyükşehir Belediyesi yıllardır beklenen tesislerin yapımına başladı. Limonlu-Kumkuyu Atık Su Arıtma Tesisi’nin temeli, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz tarafından atıldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MESKİ) tarafından Erdemli de yapımı devam eden Limonlu- Kumkuyu Atık Su Arıtma tesisin temel atma törenine Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Erdemli Kaymakamı Muhittin Pamuk, Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu, Ak Parti Mersin İl Başkanı Cesim Ercik, Ak Parti Erdemli İlçe Başkanı Mehmet Topçu, Gülnar Belediye Başkanı Ahmet Günel, Mersin İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Hüseyin Kanat, MESKİ Genel Müdürü Günhan Gündoğdu, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “30 Mart’tan sonra şu anda hizmet alanımız 60 katına çıktı. Şu anda hizmet ettiğimiz alan 15 bin 830 kilometrekarelik alan ki bu İstanbul’un yerleşim alanının 3 katı. Bu kadar geniş bir coğrafyada sizin de bizim de işimiz kolay değil. Ama yörük çocuğu olarak tırnaklarımızla kazıya kazıya bu noktalara geldik. Torosların yörük çocukları hep zor işlere talip olmuştur, ama Allah’ın izniyle bu işlerin altından hep birlikte kalkacağız. Biz büyükşehir yasasıyla birlikte hangi ilçenin payına ne aktarılıyorsa öncelikle o bütçeleri o ilçelere harcayacağız ve kendi ekstra bütçemizden aktaracağız demiştik ve öyle de yaptık” dedi.

Bakan Elvan’a kendilerine verdikleri desteklerden dolayı teşekkür eden Başkan Kocamaz, “Limonlu-Kumkuyu Atıksu Arıtma Tesisi ile sözleşme bedeli yaklaşık 10 Milyon Lira olan büyük bir yatırımı Erdemli ilçemize ve Mersin’imize kazandırmış olacağız. Avrupa Birliği standartlarına uygun bir şekilde inşa edilecek olan Arıtma Tesisimiz, 2022 yılına kadar olan Birinci Kademe döneminde 38 bin 400 kişiye hitap edecek, günde 6 bin 336 metreküp atıksu arıtacaktır. 2022-2042 yıllarını kapsayan İkinci Kademe döneminde ise 53 bin 300 kişiye hitap edecek, günde 16 Bin 500 metreküp atıksu arıtacaktır. Uzun havalandırmalı aktif çamur sistemine göre dizayn edilen ve biyolojik arıtma yapacak olan Arıtma Tesisimizi, Allah nasip ederse 2017 yılı sonuna kadar hizmete açmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Elvan’a seslenen Başkan Kocamaz, “Sayın Bakanım, daha önce deruhte ettiğiniz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı ile halen devam eden Kalkınma Bakanlığınız sırasında ilimiz için yapmış olduğunuz çalışmalar dolayısıyla size teşekkür etmeyi bir hakkı teslim olarak görüyorum. Mersin’imizin hak ettiği hizmetlerle bir an önce buluşması ve pek çok alandaki eşsiz potansiyelinin hızla marka değeri haline gelmesi için Mersin halkı adına sizden 4 konuda taleplerimiz olacaktır. Mersin’imizin 2030 yılına kadar olan ulaşım ihtiyaçlarını karşılayacak “Mersin Ulaşım Ana Planını” oluşturmuş bulunuyoruz. Plan doğrultusunda yaya öncelikli projeler desteklenecek, merkez ve ilçelerde 90 kavşak düzenlemesi yapılacak, sinyalizasyon planları, otopark, yaya yürüyüş yolları ve bisiklet yollarına öncelik verilecektir. “Monoray Projemiz” ile ilgili başvurumuz Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı nezdinde değerlendirilmektedir. “Monoray Projesi”, Mersin için daha uygun bir seçenek durumundadır. Şu anda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda değerlendirme sürecinde bulunan “Monoray Projemizin” kabulünün bir an önce gerçekleşmesi için desteklerinizi bekliyoruz. İkinci talebimiz; Mersin’e bir Kent Meydanı kazandırmakla ilgilidir. Mersin’in en merkezi noktasında bulunan Tevfik Sırrı Gür Stadyumu arazisinin mülkiyeti şu anda TOKİ’nin uhdesindedir. Bu bölgenin hemen bitişiğinde bulunan oldukça geniş askeri arazinin mülkiyeti ise Ordu Yardımlaşma Kurumu’na aittir. Mülkiyet hakkı TOKİ’de bulunan Tevfik Sırrı Gür Stadyumu ile aynı bölgedeki mülkiyeti OYAK’ta bulunan askeri arazinin, Kent Meydanı olarak düzenlenmesi için ilgili kurumlar nezdindeki tahsis işlemlerine öncülük etmenizi talep ediyoruz. Üçüncü talebimiz; Mezitli’den kent merkezine kadar olan sahil bandındaki çeşitli bölgelerin Milli Emlak’tan Büyükşehir Belediyemize tahsisi konusudur. Dördüncü talebimiz; tarım, turizm ve sanayi başta olmak üzere birçok alanda ilimizin önünü açacak olan ve halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın değerlendirme sürecinde bulunan 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planımız için gerekli onayın bir an önce alınmasıdır. Mersin’imizi hak ettiği hizmetlerle bir an önce buluşturabilmemiz için bu dört konuda sizden destek ve öncülük bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Mersin Milletvekili ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise seçildikleri ilk günden itibaren Mersin için yapılması gerekenlerin yapılması adına siyasi partisine bakmadan en güzel şeylerin Mersine kazandırılması adana her türlü yardımı yaptığını ve bundan sonrada yapacağını belirtti.


Etiketler Limonlu- - Kumkuyu - Atık - Su - Arıtma - Tesisinin - Temeli - Atıldı -
FaceBook ta paylaş
26-03-2017 - 11:56
Ana Sayfa
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mersin'li Hafızlar İcazetlerini Diyanet İşleri Başkanından Alacaklar
Allah Korudu
Erdemli Belediyesi Sokakları Basketbol İle Şenlendirdi
Vali Su'dan Şehit Ailelerine Ziyaret
Bakan Elvan, Hainler Emellerine Ulaşamayacaklar
Türkmenoğlu, Kur'anla Tanışan Gönüller Huzur Bulur
Tece de Polise Hain Tuzak
Elvan, PKK'nın, FETÖ'nün Kökünü Kazıyacağız
15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Hatıra Ormanına Fidan Dikimi Yapıldı
Akdeniz Sahil Yolunda 6 Tünel Açıldı
Selden Zarar Gören Ailelere 179 Bin Lira
Tollu, Erdemli de Yaşam Kalitesini Artırmak İçin Çalışıyoruz
Yayla Yolunda Kaza, 1 Ölü
Dosteli Market Erdemli'ye Hayırlı Olsun
Limonlu- Kumkuyu Atık Su Arıtma Tesisinin Temeli Atıldı
Bakan Elvan, 7 Düvele Karşı Mücadele Ediyoruz
Yılmaz Tezcan, Yörükler Bu Vatanın Asıl Bekçileridir
Kızkalesi Yaza Hazırlanıyor
Saadet Partisinden Huzurevi Sakinlerine Ziyaret
Bakan Elvan'dan Emeklilere TOKİ Müjdesi
Baharın Gelişi Borsa İstanbul Fen Lisesinde Kutlandı
Kaymakam Pamuk, Yaşlılar Bizim Başımızın Tacıdır
Erdemli Festivallere Hazırlanıyor
''Başkan'' Şavk Meydanlara Çıktı
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
   
HAVA DURUMU  
   
ANKET Tüm Anketler
 
 
PİYASA VERİLERİ  
 
Euro (€)
8,9384 - % -0.59
Dolar ($)
7,3521 - % -0.77
Altýn
437,176 - % 0.01
IMKB 100 ($)
1536 - % -0.26
 
BASINDA BUGÜN  
 
 
 
 
EN ÇOK OKUNAN HABERLER  
   
ARŞİV
 
 
 
  erdemligundem.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz