15 Ağustos 2020 - 05:51 Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Rss / XML Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Mersinden Haberleri BiberExpo Biber Çeşitleri Tanıtım Fuarı Açıldı
BiberExpo Biber Çeşitleri Tanıtım Fuarı Açıldı
 
Ekleme Tarihi : 06-04-2018 - 08:28

Akdeniz Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ‘BİBEREXPO/Biber Çeşitleri Tanıtım Günleri Fuarı’, üreticilerin de katıldığı törenle açıldı.

Merkez Akdeniz ilçesi Adanalıoğlu Mahallesi Spor Tesisleri’ndeki ‘BİBEREXPO Fuarı’nın açılışına, Vali Ali İhsan Su, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Akdeniz Belediye Başkanı Muhittin Pamuk, milletvekili Hacı Özkan ve üreticiler ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Vali Su, dünyada yaklaşık 34 milyon ton biber üretiminin gerçekleştirildiğini ve üretim açısından ilk sırada Çin’in geldiğini söyledi. Türkiye’nin de 2 milyon 600 bin tonun üzerinde biber ürettiğini belirten Su, bu rakamın 300 bin tonun ise 50 bin dönüm arazi üzerinde Mersin’de üretildiğini kaydetti. Bu konuda, Mersin’in önemli bir il olduğunu vurgulayan Su, kentte 25 bin dönüm arazi ile en çok biber üretilen bölgenin Akdeniz ilçesi olduğunu aktardı.

Bu fuarın Akdeniz’de yapılmasının önemli olduğu ifade eden  Vali Ali İhsan Su, “Biber üreticilerimizin yarısı Akdeniz ilçemizde bulunuyor. Biber birçok alanda kullanılan bir ürün. Bu fuarın, hem burada üreticilerle tüketicileri bir araya getirme bakımından çok önemli hem de yeni teknolojik gelişmeleri, yeni ürünleri ortaya koymada önemli yeri vardır. Fuar aynı zamanda, Akdeniz ilçesinin ve biberin tanıtımında önemli bir rol oynayacaktır” dedi.

Fuarın, bölgeye hareket getireceğini, bölgenin ürünün en iyi şekilde değerlendirilmesi için bir fırsat olacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz ise, “Bizleri küçükken ‘ağzına biber sürerim’ diyerek korkuturlardı. Fakat şimdi biberin insan sağlığı için ne kadar önemli noktaya geldiğini görüyoruz. İnsanlar artık hayvansal gıdalara yöneliyor. Mide asidi tam olmazsa bu gıdaların sindirimi gerçekleşemiyor. Mide asidini ise acı ya da tatlı biberlerden karşılamalıyız. Onun için bu fuarın burada gerçekleştiriliyor olması, üreticilerimizin ürettiği ürünlerin karşılığını bulması açısından hem de yetişen çeşitlerin görülmesi açısından çok önemli” diye konuştu.

Fuarı Akdenizli üreticilerle birlikte düzenlediklerini aktaran Akdeniz Belediye Başkanı Muhuttin Pamuk, Mersin’in yeşil biber üretiminde Antalya’dan sonra Türkiye’de ikinci sırada yer aldığını söyledi. Akdeniz ilçesinin de yeşil biber üretimininde önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Pamuk, “İlçemizde Türkiye biber üretiminin yüzde 7’si karşılanıyor. Üreticilerimiz, tanıtım konusunda bizlere eksiklikler olduğunu söyledi. Bizde böyle bir tanıtım fuarı düzenledik. Etkinliğimizin temel amacı, bu üretim potansiyelimizi, önce Çukurova sonrada tüm Türkiye’ye tanıtmak. Bunun yanı sıra biber üretimindeki gelişmeleri tüketicilerle buluşturmak” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından açılışı gerçekleştirilen fuarda, katılımcılara biberli baklava ve dolmalık biber tatlısı ikram edildi. İkram edilen biber tatlılarını oldukça beğenen protokol üyeleri, stantları gezerek üreticilerle sohbet ettiler.


Etiketler BiberExpo - Biber - Çeşitleri - Tanıtım - Fuarı - Açıldı -
FaceBook ta paylaş
06-04-2018 - 08:28
Mersinden Haberleri
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Vali Su, Çukurova Bölgesel Havalimanı İnşaat Sahasında İncelemelerde Bulundu
"Elimde Valizim" Seyirci Karşısına Çıkıyor.
Erdemli Belediyesi Kadın Şenlikleri Programını Kargıpınarı'nda Yaptı
Kocamaz, 30 Mart'tan Sonra da Mersin'e Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Kondi, İyiliğin, Sevgi ve Kardeşlik İçin Çalışacağız
Vali Su'dan Kurban Bayram Mesajı
Vali Su Erdemli'nin Yayalarını Gezdi
Mersin Gazeteciler Cemiyeti Yönetiminden Vali Su’ya Ziyaret
Vali Ali İhsan Su,Turizm Bölgelerinde İncelemelerde Bulundu
Vali Su, Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi
Bu Devletin Bekası Değerlerine ve Kutsallarına Bağlı Gençler Yetiştirmeye Bağlıdır
Bunlar Başa Geçerse
İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı
Yenilenme Ümidiyle Tekrar Günaha Dönmemek Üzere Tövbe Edelim
Çocuk Hakları Komitesi Erdemli de Toplandı
Kızkalesi, Turizmde Mersin’in Dışa Açılan Kapısıdır
Mümin Miraçsız, Miraç Mescid-i Aksa'sız Olmaz
Vali Su, Polis Teşkilatımızın Başarıları Bizleri Gururlandırıyor
Türk Yıldızları 23 Nisan da Mersin'de Uçacak
Erdemli Ticaret ve Sanayi Odasından Vali Su'ya Ziyaret
BiberExpo Biber Çeşitleri Tanıtım Fuarı Açıldı
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
   
HAVA DURUMU  
   
ANKET Tüm Anketler
 
 
PİYASA VERİLERİ  
 
Euro (€)
8,7151 - % 1.03
Dolar ($)
7,3653 - % 0.92
Altýn
460,837 - % -0.03
IMKB 100 ($)
1084 - % -1.45
 
BASINDA BUGÜN  
 
 
 
 
EN ÇOK OKUNAN HABERLER  
   
ARŞİV
 
 
 
  erdemligundem.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz