18 Kasım 2018 - 21:33 Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Rss / XML Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Güncel
 
Ekleme Tarihi : 25-09-2018 - 10:31

Mersin İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Tarsus Müftülüğünü ziyaret etti. Toplantıya, Tarsus İlçe Müftüsü Dr. Hayri Erenay ve din görevlileri katıldı.

Saygıdeğer İl Müftümüzü kıymetli vakitlerini bizimle paylaşmak lütfunu gösterdiği için teşekkür ediyorum, diyerek açış konuşması yapan Tarsus Müftüsü Dr. Hayri Erenay, Diyanet İşleri Başkanlığı personeli olarak vitrinde görev yapan ve farklı bir konsapte haiz kutsal bir vazifeyi icra etmekteyiz Biz geçmişte 28 Şubat türevi süreçleri yaşadık ama eğilmedik. Hiç kimseden ulufe beklemedik. Kimsenin akıntısına kürek çekmedik. Kimseye yalakalık yapmadık. Bizim tek gayemiz rızayı İlahi oldu” dedi.

Erenay, “Diyanet İşleri Başkanlığımız ve sizler iyi ki varsınız. Bugün FETÖ, PKK, DEAŞ gibi akımların önlenmesinde İl Müftülüğümüzün rehberliğinde çok mühim bir misyonu yürütüyoruz. Biz asla çalının arkasına saklanmayacağız. Başkanlığımızın belirlediği takvime alternatif namaz vakitleri beyan edenlere, alternatif Cuma ihdas edenlere karşı cesuruz cesur kalacağız.” dedi.

Tarsus Müftülüğü personeli ile ilk kez bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadığını ifade eden Mersin Müftüsü Dr. Şaban Kondi, ‘’Aranızda olmaktan çok mutlu oldum. Birlikteliğimiz bana huzur verdi.

Değerli arkadaşlar, tüm makam ve mevkiler geçicidir. Bizler “İnsan için ancak yaptıklarının karşılığı vardır” ayetine iman eden insanlarız. Gün gelecek tüm yaptıklarımızın lehimize ya da aleyhimize şehadet edeceğine iman eden insanlarız. Bu kutlu vazifeyi insanlarımıza anlatma fırsatını biz aciz kullarına lütfettiği için sonsuz şükürler olsun. Biz insanların dünya ve ahiret yaşamlarını Kur’an ve sünnetle inşa ediyoruz. Bu toplumun her kademesinde mesai mefhumu gözetmeksizin var olan insanlarız. Biz bu toplumun mayasıyız. Çünkü Allah bize yaptıklarımızın ve yapma imkanımız olduğu halde yapmadıklarımızın hesabını soracağının bilincindeyiz.’’ Dedi.

Kondi, ‘’Bu toplumda kendisini sürekli yenileyen ve geliştiren en önemli kurum Diyanet İşleri Başkanlığı ve tüm çalışanlarıdır. Sizler, bulunduğunuz mevkilerde, danışılan ve fikri önemsenen bir pozisyonda olmaya devam etmelisiniz. Biz gücümüzü Kur’an ve sünnet ten alıyoruz. Ama şunu asla yapmayacağız; mertlik adına yobazlık, mütevazilik adına pısırıklık yapmayacağız” dedi.

Gizli ajandası olmayan, yapacağını, söyleyebileceğini açıkça paylaşan, problem üretmek için değil, var olan problemleri çözmek için gayret eden bir arkadaşınızım. Her arkadaşımızın derdi kendi derdimdir. Çözüm ararım, çözemesem dahi Hz. İbrahim’in ateşine su taşıyan karınca misali çaba sarf ederim.

Değerli arkadaşlar şunu ifade etmek istiyorum; geçmişte çok darbe yedik. İnançlarımız, duygularımız, hayatımız, zekatımız, sadakamız, okullarımız, yuvalarımızın hepsi istismar edildi. Tüm bunlar hem de din adına yapıldı.

Hani Karl Marx “din afyondur” demişti ya; yani kaynağı menfaat olan, kaynağı sahtekarlık olan ve din kisvesine bürünmüş olan uydurma dinler afyon gibidir. İnsanı insana bağlayan hiçbir din gerçek din olamaz.

Ümmet mi? Cemaat mi? Sorusuna, Cemaat cevabı tevhit anlayışına aykırıdır. Tevhidi yok sayan bir din İslam dini olamaz. Dindarı ise gerçek dindar olamaz. Bu toplumun problemini çözmeyen, inananlarını kardeş ilan etmeyen din benim dinim olamaz. Olsa olsa birilerinin menfaati için uydurulmuş bir dindir. Bu nudenle ben değil, ümmet vardır” dedi.

Karanlıklar gün doğmadığı için vardır. Ve karanlıklar her zaman korku verir. Onun için bizim görevimiz insanları iyiliğe, sevgiye ve kardeşliğe sevk etmektir diyen Kondi, ‘’Emin olun bugün, tüm dünya Müslümanlarının tek umudu sizlersiniz, bizleriz. Bu necip millet tarihin hiçbir döneminde yüzümüzü kızartacak bir kötülük yapmamıştır.

Bugün Türkiye de sadece Amerikan patentli sigaralara yıllık ödediğimiz para 15 milyar dolardır. Ayrıca sigaradan kaynaklı hastalıkların tedavisi için 45 milyar dolar giderimiz vardır. Bugün birinci dünya savaşında ölenlerin sayısı bile sigaradan ölenlerden fazla değildir. Her gün para vererek sağlığımızı, ailemizi ve ekonomimizi yok ediyoruz. Ben inanıyorum ki benim din görevlisi arkadaşlarım bu illete mübtela değildir. Şimdi benim din görevlisi arkadaşım bu sigaralara para veriyorsa her gün mazlum ve mağdurun hakkını alarak birilerine ikramda bulunuyorsa, ülkemizi, milletimizi ve ümmeti bombalayan yok eden o hain insanlara katkıda bulunduğunu unutmasın” dedi.

Tarsus İlçe Müftülüğü personeline bir öneri sunan İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi Salondaki katılımcılara hitaben; içimizde Sigara içen kardeşlerimiz cebinden sigarasını çıkarıp bir daha içmeyeceği sözünü vererek paketin üzerine adını ve telefon numarasını yazarsa ben de onu hem maddi hem de manevi olarak ödüllendireceğime söz veriyorum dedi. Bunun üzerine elini kaldırarak ‘ben sigarayı bırakıyorum’ diyen bir görevliyi kürsüye çağırdı, bu anlamlı girişiminden dolayı tebrik ederek ‘size özel bir teşekkür belgesi’ vereceğim dedi.


Etiketler -
FaceBook ta paylaş
25-09-2018 - 10:31
Güncel
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Tollu, Yeşil Alan ve Dinlenme Yerleri Konusunda Eksiklikleri Gideriyoruz
Şehit Ömer Doğan, Gömüleceği Yeri Gösterdi
Anlamlı Bağış... Hayırlı Bağış
Yol Çalışmaları Çeşmeli'de
Kar Gibi Dolu Yağdı
Yangının Ortasında Kaldı Patileri Yandı
Limonata Fabrikasını Faaliyete Geçirmeyi Planlıyoruz
Asfaltlanmamış Yol Bırakmayacağız
Uluslararası Kızkalesi Turizm Festivali Başlıyor
Korkutan Kaza
Kızkalesi Sinema Sevenleri Bekliyor
Erenay, Kirli Ellerin Maşaları Millet Tarafından Bozguna Uğratılmıştır
İzinsiz Afiş Asanlara Para Cezası
Verdiğimiz Sözleri Tutuyoruz Pazar Yerlerimizi Açıyoruz
Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş
Boynuinceliler 4. Defa Şenlikte Bir Araya Geldi
Kargığınarı Kaza, 1 Ölü, 4 Yaralı
2000 Yıl Sonra Tekrar Sahne Dedi
Plajlardaki İşgallere Son Verildi
Denetimler Aralıksız Sürüyor
Sakın Ha! ŞirketleşmişTarikatların Hain Tuzağına Düşmeyin
Erdemli Belediyesinin Cami Hizmetleri Geleneksel Hale Geldi
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
   
HAVA DURUMU  
   
ANKET Tüm Anketler
 
 
PİYASA VERİLERİ  
 
Euro (€)
6,0898 - % 1.17
Dolar ($)
5,3413 - % 0.47
Altýn
209,347 - % 0.17
IMKB 100 ($)
93616 - % 0.34
 
BASINDA BUGÜN  
 
 
 
 
EN ÇOK OKUNAN HABERLER  
   
ARŞİV
 
 
 
  erdemligundem.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz