19 Ocak 2021 - 10:24 Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Rss / XML Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Mersinden Haberleri
 
Ekleme Tarihi : 22-06-2019 - 10:40

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi 2019 Yılı Haziran Ayı Toplantısı İkinci Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi.

Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılan toplantıda komisyon raporlarına ait 22 ve idare tekliflerine ait 5 gündem dışı olmak üzere toplam 27 madde görüşüldü.  

Başkan Seçer’in şehrin otopark sorununa büyük oranda çözüm olacağını düşündüğü parkmetre uygulaması da mecliste konuşuldu.  Konuyla ilgili görüşülen madde oy birliği ile Plan, Bütçe ve Ulaşım Komisyonu’na gönderildi.

Seçer, “Bu şikâyet sizlere de gelen bir şikayet. Çarşı esnafı iş yapamamaktan muzdarip. Bunun temel sebeplerinden bir tanesi müşteri alışveriş yapmak için park yeri bulamıyor. Aracını park ederek, 5-10 dakika gelip bir dükkândan alışveriş yapma imkânı bulamıyor. Yarım saat, 45 dakika bir işi varsa, ailesiyle bir mağazadan alışveriş yapacak imkânı bulamıyor. Otopark sorunumuz var. Bu şehrin ve ilçelerimizin genel sorunu. Şu anda hali hazırda 4 otopark yapımı için tespit edilmiş yerlerimiz var ve 3’ünün de projesi dahi hazır. Hemen ihaleye çıkma sürecini başlattık. Çarşı esnafının alışverişini hareketlendirecek bazı tedbirler almamız lazım. Bu sebeple bu parkmetre uygulamasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz ve bu konuda çalışmalar başlattık” diye konuştu.

Yapılan ilk incelemelerde öncelikli olarak Hastane Caddesi, Silifke Caddesi, İstiklal Caddesi ve en yoğun bölgeler ile GMK Bulvarı gibi noktalarda yetkililerin çalışmalar yaptığını belirten Seçer, “Toplam 4 bin metrelik bir ilk etap ve bunun devamı gelecek. Burada biz bu çalışmaları yaparken kentin aktörleri ile de görüştük. Şoförler Odası’ndan bir temsilci istedik. Beraber yerinde tespitler yapılırken. Oradaki çöp konteynırlarına kadar tespit edildi. Oradaki engeller ve problemler ne olabilir gibi. MTSO’dan, Trafik Şube Müdürlüğü’nden, Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı’ndan, Esnaf Odaları Birliği’nden temsilci sağlanarak beraberce bu tespitler yapıldı. Ortaya çıkan raporda her 5 metreye bir araba koymak kaydıyla yaklaşık olarak 100 metreye de bir görevlinin uygun olabileceği görüşü ortaya çıktı. Burada fiyat konusunda çalışma yaparken bize benzeşen illerde de araştırmalar yapıldı” ifadelerine yer verdi.

Mersin’e benzeyen illerdeki fiyatları araştırdıklarını ifade eden Seçer, “Biz Mersin’de de şöyle bir uygulama yapabiliriz. Bu komisyonda tartışılacak. Biz ham şekli ile bu rakamları belirledik. Sabah 08.00 ile akşam 19.00 arası. 19.00’dan sabah 08.00’e kadar bedelsiz olarak oralar caddeler rahatlıyor, araçlarını koyabilirler. 10 dakika ya da 15 dakika, görüşlerini belirtin komisyonda. Bir mutabakat sağlansın. Bu süre içerisinde siz de esnaf arkadaşlar ile görüşün. Bizim esnaflardan aldığımız talep bu. 10 dakika diyen de var. 15 dakika diyen de var. Ücretsiz yapalım. Bir saati 4 TL yapalım. 2 saati 6 TL yapalım. 2-3 saat aralığını 12 TL yapalım ve 3 saat üstünü de 20 TL yapalım şeklinde. Bu bir ham çalışma. Komisyonda bunun üzerinde düzeltmeler yapılabilir” dedi.


Etiketler -
FaceBook ta paylaş
22-06-2019 - 10:40
Mersinden Haberleri
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Vali Su, Çukurova Bölgesel Havalimanı İnşaat Sahasında İncelemelerde Bulundu
"Elimde Valizim" Seyirci Karşısına Çıkıyor.
Erdemli Belediyesi Kadın Şenlikleri Programını Kargıpınarı'nda Yaptı
Kocamaz, 30 Mart'tan Sonra da Mersin'e Hizmet Etmeye Devam Edeceğiz
Kondi, İyiliğin, Sevgi ve Kardeşlik İçin Çalışacağız
Vali Su'dan Kurban Bayram Mesajı
Vali Su Erdemli'nin Yayalarını Gezdi
Mersin Gazeteciler Cemiyeti Yönetiminden Vali Su’ya Ziyaret
Vali Ali İhsan Su,Turizm Bölgelerinde İncelemelerde Bulundu
Vali Su, Esnaf ve Vatandaşlarla Bir Araya Geldi
Bu Devletin Bekası Değerlerine ve Kutsallarına Bağlı Gençler Yetiştirmeye Bağlıdır
Bunlar Başa Geçerse
İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Yapıldı
Yenilenme Ümidiyle Tekrar Günaha Dönmemek Üzere Tövbe Edelim
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
   
HAVA DURUMU  
   
ANKET Tüm Anketler
 
 
PİYASA VERİLERİ  
 
Euro (€)
9,0402 - % 0.13
Dolar ($)
7,4604 - % -0.18
Altýn
442,795 - % 0.22
IMKB 100 ($)
1565 - % 0.51
 
BASINDA BUGÜN  
 
 
 
 
EN ÇOK OKUNAN HABERLER  
   
ARŞİV
 
 
 
  erdemligundem.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz