01 Haziran 2020 - 22:28 Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Rss / XML Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Güncel
 
Ekleme Tarihi : 25-07-2019 - 15:31

Diyanet İşleri Başkanlığının Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte 1993 yılından itibaren Afrika’dan Orta Asya’ya, Balkanlar’dan Kafkasya’ya, Uzak Doğudan Latin Amerika’ya, adını dahi duymadığımız birçok yoksul ülkede yaşayan muhtaçlara ulaştırılmak üzere vekâletle kurban kesim organizasyonu yaptığını hatırlatan İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi 2019 yılı vekâletle kurban kesim bedelinin yurt içinde 890, yurt dışında ise 725 TL olarak belirlendiğini söyledi.

İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, Türkiye Diyanet Vakfının yürütmüş olduğu çalışmalara ve vekaletle kurban organizasyonuna destek vermek isteyenlerin www.tdv.org ve bagis.tdv.org adreslerinden online olarak bağış yapabileceklerini ifade ederek, şunları söyledi:“Mobil bağış uygulamamızdan da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Ayrıca il ve ilçe müftülükleri, Türkiye Diyanet Vakfı Şubeleri, cami görevlileri, tüm PTT şubeleri ve anlaşmalı bankalar aracılığıyla da hayırseverlerimiz Türkiye Diyanet Vakfı kurban programına katılım sağlayabilirler. Vatandaşlarımız il ve ilçe müftülüklerimizi arayarak kurban vekâleti hakkında detaylı bilgi alabilir.” Ayrıca İlimiz genelinde özellikle büyük ve merkezi camilerimiz başta olmak üzere camilerin avlusunda ve bazı AVM’lere seyyar tanıtım stantları açılacaktır.

2018 yılında Türkiye Diyanet Vakfı’na Türkiye genelinde 430.008 hisse kurban emanet edildiğini belirten İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, “Yurt içinde il ve ilçeler olmak üzere 287 merkezde, yurt dışında 143 ülkenin 436 bölgesinde bizzat gönüllü ve görevlilerimizin nezaretinde kurbanlar kesilmiş ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır. Bu bağlamda Mersin il genelinde de 2018 yılında 4317 hisse kurban bağışı yapılmış olup, 2019 yılında iki katına çıkarılması hedeflenmektedir.

Kurban; Ne et ne de kandır, gönülleri birbirine yakınlaştıran ilahî bir ikramdır. Kurban; Allah'a yakın olmak için yaptığımız bütün işlerdir ve bizi Allah'a yaklaştırmak için vardır. Kurban; sevginin, vefanın, sadakatin, fedakârlığın simgesidir. Kurban; Bir yetimin başını okşamak, açlıktan ölme sınırına gelmişlere bir gönül sofrası kurmaktır, ümidi paylaşmaktır, tebessümü bölüşmektir kurban. Kurban; insanlık ile başlayan Hz. İbrahim ile şekillenen bir ibadettir Kurban, bir muhasebedir. Malını Allah rızası için harcama ve başkalarıyla paylaşma bilincini geliştirmektir. Varlıklı olanlarla ihtiyaç sahiplerinin yaklaşmasına vesile olmaktadır. Kurban, sadece akrabaları, komşuları ve dostları değil, yakın olsun uzak olsun yeryüzündeki bütün kardeşlerimizi birbirine yakınlaştırmaktadır.

Kurban, evlerine et girmeyen kardeşlerimizin senede bir defa da olsa sofrasına et girmesine vesile olmaktır. Bu yönüyle Kurban, Afrika'dan Asya'ya, Uzak doğudan Güney Amerika'ya, adını bile duymadığımız nice ülkelerde daha önce hiç görmediğimiz ve tanımadığımız kardeşlerimize uzattığımız bir yardım eli olmaktır.

İl Müftüsü Dr. Şaban Kondi, “15 Temmuz hain darbe girişimiyle ifşa olan FETÖ ihanet şebekesi, inancımız ve ibadetlerimiz konusunda çok hassas ve dikkatli olmamız gerektiğini açıkça ortaya koymuştur. Zira söz konusu malum yapı, bilhassa mali ibadetleri istismar ederek Müslümanların iyilik duygularını hain ve gizli emellerine alet etmiş, kurban ibadetini tam bir menfaat çarkına dönüştürmüştür. Topladığı zekât, sadaka gibi yardımları suistimal ettiği, vekâlet olarak aldığı kurbanları yerine getirmediği, süfli emelleri uğruna usulsüz ve ahlaksız bir biçimde televizyon programlarına, başka ülkelerde menfaatleri için lobi faaliyetlerine, toplantı ve gezi etkinliklerine, milletimiz ve memleketimiz aleyhine çalışan merkezlere peşkeş çekerek harcadığı acı bir şekilde ortaya çıkmıştır.

“Bu manada Türkiye Diyanet Vakfımız; Milletimizin kurban vekâletlerini, emanet bilinciyle ve büyük bir hassasiyetle yürütmekte, tam bir titizlik ve şeffaflıkla, dinimizin esaslarına uygun olarak, güven ve emanete riayet şiarıyla yerine getirmektedir. Kurbanlar, vekâlet sahiplerinin isimleri tek tek okunarak bizzat Diyanet İşleri Başkanlığımızda görev yapan hocalarımızla, vakfımızın görevli ve gönüllüleri nezaretinde yerine getirilmekte, kurbanlar kesildikten sonra kısa mesaj ile kurban sahipleri bilgilendirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Hep birlikte idrak edeceğimiz Kurban bayramımız; her yıl Müslümanlık şuurumuzu yenileyen, millet olma irademizi diri tutan, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu müstesna günlerdir. Bu vesileyle başta milletimiz olmak üzere, bütün İslam âleminin Kurban Bayramını tebrik eder, Allah katında kurbanlarımızın makbul olmasını, bayramın getirdiği kardeşlik, dayanışma ve kaynaşma ruhu ile tüm dünyanın barış, huzur ve esenlik içinde yaşamasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ediyorum.


Etiketler -
FaceBook ta paylaş
25-07-2019 - 15:31
Güncel
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
Mersin'in % 57'si Mersin'li
Tollu, Kahraman Mehmetçik Yalnız Değildir
Erdemli’li Şehidini Dualarla Yolcu Etti
Baba Ben Şehit Olacağım
Umreci Adayları Ağlayarak Hava Alanından Döndüler
Çaldılar İnternetten Satarken Yakalandılar
Limonlu'da Bahçeler Yine Sular Altında
Sel Taşkınlarına Karşı Tedbirler Alındı
Erdemli Gençleri İçin Bir Araya Geldi
Okullara Kedi Evleri Erdemli Belediyesinden
Erdemli Nüfusu Bin 145 Kişi Arttı
Limon Ye Hastalıklardan Korun
Eşim Sanki Kapıdan İçeri Girecekmiş Gibi Geliyor
Elektirik Direkleri Aşırı Kardan Devrildi
Erdemli’li Hafız Mersin Birincisi
Erdemli Belediyesi AB Projesi Sona Erdi
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
   
HAVA DURUMU  
   
ANKET Tüm Anketler
 
 
PİYASA VERİLERİ  
 
Euro (€)
7,5716 - % 0.15
Dolar ($)
6,8105 - % -0.03
Altýn
380,602 - % 0.31
IMKB 100 ($)
107266 - % 1.65
 
BASINDA BUGÜN  
 
 
 
 
EN ÇOK OKUNAN HABERLER  
   
ARŞİV
 
 
 
  erdemligundem.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz