01 Haziran 2020 - 22:14 Anasayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Üye OL Üye Girişi Rss / XML Yazarlar Künye Reklam Sitene Ekle İletişim
Eğitim
 
Ekleme Tarihi : 20-09-2019 - 23:54

Mersin İslami İlimler Fakültesi'nin açılışında gençlere hitap eden Diyanet İşleri Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş "Nitelikli insana ihtiyacımız var" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, gençlere yönelik verdiği konferansta her alanda nitelikli insan yetiştirmeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, Mersin Üniversitesindeki İslami İlimler Fakültesi'nin açılışı dolayısıyla düzenlenen konferansta, yeni öğretim döneminin hayırlara vesile olmasını diledi.

Kur'an-ı Kerim'in, "oku" kelimesiyle başladığını vurgulayan Erbaş, İslam medeniyetinin temellerinin, ilim ve bilgi üzerine kurulduğunu söyledi.

Erbaş, İslam ilminin, birçok disiplinle ortak hareket ettiğine işaret ederek, "Bizim medeniyetimizde aslında İslami ilimler, İslam dışı ilimler diye bir şey yoktur. Matematik, sosyoloji, psikoloji, astronomi, felsefe de İslami bir ilimdir tıpkı hadis, tefsir, fıkıh ve kelam gibi." dedi.

Kur'an-ı Kerim'de birçok ilim dalına ilişkin mesajların yer aldığını ifade eden Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

En büyük öğretmen Allah'tır. Çünkü Allah'ın adlarından biri de Rab'dır. Rab, öğretici demektir. Mürebbiye ismini bu millet, asırlarca öğretmenler için kullandı. Mürebbiye, Rab'dan geliyor. Öğretmen demek. Peygamberimiz, 'Ben size muallim olarak gönderildim.' diyor. Her öğretmen muallimdir, hem muallim Peygamber Efendimizin varisidir. Ne büyük unvandır bu."

Her mühendisin, doktorun da kendi alanında birer öğretmen olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erbaş, herkesin alanındaki bu unvanını muhafaza etmesi gerektiğini dile getirdi.

İslami İlimler Fakültesi'nin temellerinin sağlam atıldığını gördüklerini belirten Erbaş, "Sağlam temeller üzerine atılan fakülte, çok iyi öğrenciler yetiştirir. Bizim buna ihtiyacımız var. Nitelikli insana ihtiyacımız var. Üniversitelerin zaten varlık sebebi bu. Hangi alanda olursa olsun nitelikli insan yetiştirmek." ifadesini kullandı.

Prof. Dr. Erbaş, evrensel bilginin üretildiği yerlerin üniversiteler olduğunu vurgulayarak, nerede üretilirse üretilsin bilgiye ihtiyaç duyulduğunu aktardı.

Misafir öğrencilerin önemine işaret eden Erbaş, "Misafir öğrenciler bizim için çok önemli. Hangi ülkede ne kadar yabancı varsa, o ülke bundan çok kazançlı çıkıyor. Maddi açıdan değil, beyin açısından. Biz yıllarca beyin göçü verdik. Şimdi, hem beyin göçünü durdurmamız lazım hem de o beyinleri geri almamız lazım. Bu beyinleri iyi bölümler, laboratuvarlar, fakülteler kurarak geri getireceğiz." diye konuştu.

Erbaş, öğrencilere, işlerini en iyi yapan kişi olmaları konusunda gayret göstermeleri önerisinde bulunarak, eğitim ve sonrasındaki süreçte yabancı dil öğrenmenin önemine dikkati çekti.

Programa katılan Mersin Valisi Ali İhsan Su ve Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı, Erbaş'a hediye ve plaket takdim etti.


Etiketler -
FaceBook ta paylaş
20-09-2019 - 23:54
Eğitim
0 Yorum
Haberi Yazdır
DİĞER HABERLER
İŞKUR, Öğrencileri İş Hayatına Hazırlıyor
Başkan Tollu, Öğrenciler İle Piknikte Buluşturdu
Mersin 5. Kitap Fuarı Kitapseverlere Kapılarını Açtı
Öğretmenler Gününüz Kutlu Olsun
Deniz ve Orman Okulu
İŞKUR'dan Öğrencilere Müjde
Erdemli’de çocuklara yönelik Yaz Tarım Kampı düzenlendi
İŞKUR Öğrencileri İş Hayatına Hazırlıyor
Engelliler Haftasında Özel Yürüyüş
Okullarda 6 Bin Paket Bakliyat Dağıtıldı
Erdemli Kariyer Günü Yapıldı
 
YAZARLAR Tüm Yazarlar
   
HAVA DURUMU  
   
ANKET Tüm Anketler
 
 
PİYASA VERİLERİ  
 
Euro (€)
7,5716 - % 0.15
Dolar ($)
6,8105 - % -0.03
Altýn
380,481 - % 0.28
IMKB 100 ($)
107266 - % 1.65
 
BASINDA BUGÜN  
 
 
 
 
EN ÇOK OKUNAN HABERLER  
   
ARŞİV
 
 
 
  erdemligundem.com - Tüm Hakları Saklıdır © 2012
İzinsiz ve Kaynak Gösterilmeden Yayınlanamaz