NİHAT HATİPOĞLU'NA MERSİN'DE BÜYÜK İLGİ
23-03-2014

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Mersin Şubesi Gençlik Kurulu’nun geleneksel hale getirdiği İrfan Sohbetleri programının davetlisi olarak Mersin'e gelen Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, binlerce seveni ile buluştu.

Edip Buran Kapalı Spor Salonunda düzenlenen İrfan Sohbetleri programı Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, MÜSİAD Mersin Şube Başkanı Yusuf Yılmaz, MÜSİAD Gençlik Kurulu Genel Başkanı Faruk Akbal, MÜSİAD Mersin Şubesi Gençlik Kurulu Başkanı M. Sait Kayan, MÜSİAD Mersin Şube üyelerinin aileleri, Mersin protokolü ve halkımızın geniş katılımı ile gerçekleşti.

Programda Nihat Hatipoğlu’na olan sevgi seli görünmeye değerdi. Bayanların büyük ilgi gösterdiği programda salon tamamen dolunca çok sayıda kişi dışarıda kaldı. Hınca hınç dolu olan salonda Hatipoğlu'nu görmek için vatandaşlar salona akın etti.

İstiklal Marşı ile başlayan program, Kur'an-ı Kerim tilaveti, Grup Endülüs’ün ilahileri ve semazen gösterisiyle devam etti. Büyük bir bölümünü kadınların oluşturduğu her yaş grubundan ziyaretçilerin bulunduğu alanda Hatipoğlu'nun salona girişiyle birlikte alkış tufanı koptu.

Sahneye çıkan Hatipoğlu, konuşmasında Peygamberin hayatından kesitler aktararak onun örnek alınacak tek insan olduğunu vurguladı. Hatipoğlu, konuşmasında kendine has üslubuyla Peygamberimizin hayatından ve yüce ahlakından kesitler anlattı. Peygamber aşkına değindiği konuşmasında, kendisine her yerde gösterilen ilginin Nihat Hoca'ya değil peygamber aşkına olan sevginin yansıması olduğunu söyledi. Salonun tamamının dolu olması ve kendisini izleyemeyenlerin olmasından dolayı Hatipoğlu, bir dahaki gelişinde programını stadyumda yapmak istediğini belirtti.

Katılımcılara kimi zaman duygusal anlar yaşatan Hatipoğlu, programının sonunda da kendisini dinlemeye gelen binlerce kişiye dua ettirdi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hatipoğlu, vatandaşlardan gördüğü ilginin temelinde insanların Allah'a ve Peygambere olan sevginin bulunduğunu söyledi. Hatipoğlu, bu yöndeki bir soruya, "İnsanlar Allah'ı ve peygamberi seviyorlar. Biz de Onları insanımıza anlatmaya çalışıyoruz. Bu nedenle bu ilgi ve sevgi normal" yanıtını verdi.

Gündeme ilişkin yöneltilen soruları da cevaplandıran Hatipoğlu, son günlerde yaşanan gelişmelerle ilgili olarak itidal çağrısı yaptı. Sokak olayları nedeniyle farklı kesimlerden 2 genç ile bir polis memurunun hayatını kaybettiğini anımsatan Hatipoğlu, şöyle konuştu:

"Sağcı veya solcu olması şu veya bu olması bizim için hiç önemli değil. Biz vicdanımızla ve aklımızla hareket ederiz. Hepsi bizim yüreğimiz, hepsini sahipleniyoruz. Gerekçe ne olursa olsun bir insanın hayatı kaybolunca bizim de hayatımız kaybolmuş gibidir. Bu nedenle herkesi hassas olmaya, birlik olmaya sokaklara çıkmamaya, varsa bir derdimiz bunun söylenme tarzı vardır. Ama başka canlara kıyacak bir noktaya gelmeden, kutuplaşmadan birlik olmamız, beraber olmamız, kucaklaşmamız gerekir. Dünyanın her tarafında seçim oluyor ama bizde yaşananların hiçbiri olmuyor. Nedir bu kavga nedir bu gürültü? Sakinleşeceğiz, birbirimizi sükunete davet edeceğiz. Ülke, devlet hepimizin. Bu devletin yaşaması lazım. Devlet zaafa uğradığı zaman hepimiz zaafa uğrarız. Onun için hepimiz sevgiden, barıştan ve doğru yolda yürüyenlerden yana olacağız. Alkışlayacağız. Kimse incinmesin. Ama kimse de incitmesin."

Hatipoğlu, bazı İslami kesimlerin aktif şekilde politikanın içerisinde yer almasının doğru olup, olmadığına ilişkin yöneltilen bir soruya ise herkesin kendi işini yapması gerektiğini söyledi. "Biz İslamı tebliğ edenler, İslam tebliğini yapması gerekir. Devleti yönetenlerin devleti yönetmesi gerekir" diyen Hatipoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz insanımızın hepsini birleştirmeyi amaçlıyoruz. İlk günden bugüne kadar ben hep bu yolu takip ettim. Güzel bir ülkemiz var, iyi bir ülkemiz var ve Türkiye değişti. Türkiye dünyada önder bir ülke haline geldi. Ekonomisiyle her yönüyle. Bu durumun devamı hepimizin yararınadır. İktidarıyla, muhalefetiyle herkesin kucaklaşması gerektiğine inanıyorum. Biz hocalar, ilahiyatçılar üstümüze düşeni yapmalıyız. İnsanları rehabilite edelim, bir araya getirelim kucaklaştıralım. Devleti yönetenler de en doğrusunu yapmaya gayret ediyorlardır diye inanıyorum. Biz hepsine dua ediyoruz."

Hatipoğlu'nu daha yakından görebilmek için zaman zaman sıkıntı yaşayan ziyaretçiler, alkışlarla karşıladıkları ünlü ilahiyatçıyı yine alkışlarla uğurladı.

Programa katılımlarından dolayı Nihat Hatipoğlu adına dikilen fidanların sertifikası MÜSİAD Mersin Şubesi Gençlik Kurulu Başkanı M. Sait Kayan tarafından takdim edildi.